вівторок, 20 січня 2026 р.

Виховна робота

 Відкритий позакласний захід

Екологічний квест - грибочки

Мета: формування екологічної свідомості та культури поведінки, спрямованої на збереження навколишнього середовища здобувачів освіти, дбайливого ставлення до рослин та тварин 

Обладнання: друковані матеріали (інструкції, завдання, назви та номери локацій), карти маршрутів, олівці та папір для малюнків, кошики, мішечки з грибочками, горщики, грунт, кімнатні рослини, їжа для тварин

Сценарій заходу

1. Підготовка заходу. Вчитель заздалегідь готує зупинки в різних локаціях та кабінетах. Кожна зупинка має координатора, який дає інструкцію учням, як пройти далі і яке завдання для цього потрібно виконати. Кожна локація має номер та назву. Перед проходженням квесту вчитель ховає на кожній зупинці мішечки з грибочками, готує інструкцію проходження квесту та карту маршруту для його учасників.

2. Початок квесту.  Поділ учнів на 2 команди. Кожна команда обирає собі командира та назву. Вчитель розповідає правила проходження квесту та вручає капітанам інструкцію та карту маршруту, за яким необхідно слідувати. Кожна команда отримує кошика для збирання грибочків і прямує згідно з позначками на карті у своїй послідовності до локацій. Вчитель бажає учасникам успіху та розпочинає квест.

Правила проходження квесту:

1.    Пройти по черзі усі зупинки згідно з маршрутом на карті.

2.    Старанно виконувати кожне завдання від викладачів.

3.    Збирати в кошик мішечки з грибочками й зберігати їх до кінця квесту.

4.    Шукаючи мішечки з грибочками не нашкодити навколишньому середовищу та берегти майно центру, не шуміти!

3. Проходження квесту. 

3.1. Перша зупинка «Кімнатні квіти». Локація 2 кабінет, викладач Мельник Анжеліка Валеріївна.

Завдання. Посадити вазони. Учні отримують горщики, ґрунт, кімнатні рослини та воду й виконують завдання. По завершенні, учасники квесту шукають заховані в кабінеті мішечки з грибочками, які складають в кошики.

3.2.Друга зупинка «Екологічні загадки». Локація 3 кабінет, викладач Кирилюк Галина Григорівна.

Завдання. Відгадати загадки. Перша команда:

1

 Для усіх вона важлива,

Бо без неї сохне нива.

Й у клітинці кожній в нас

Певний є … (води) запас

2

Ні потилиці, ні обличчя, ні початку, ні кінця.

Як по ній ти не підеш – кінця-краю не знайдеш. (Земля)

3

Хоч без крил, але літаю,

Вербі коси розплітаю.

Погойдаю в лісі гілку,

Заколишу в квітці бджілку.

Якщо добре розлютити,

Можу шкоди наробити. (Вітер)

4

Виросли гриби прекрасні —

Капелюшки в них, мов в маслі.

І збирають грибники

Маслянисті …

                        (Маслюки)

 

Завдання. Відгадати загадки. Друга команда:

1

Люди, звірі, риби, квіти

Без …  (води) не можуть жити.

Тож візьміть собі за звичку

Економити … (водичку).

2

Зимою біле,

Весною чорне,

Влітку зелене,

Восени стрижене.

                           (Поле)

3

Цей блакитнодовгий звір

Має дивну звичку:

З скелі, з кручі стрімголів

Падає у річку.

                      (Водопад)

4

В мене ніжка одна —

Чобітка не маю,

І хоч я без голови,—

                       Шапку одягаю.                      (Гриб)


3.3.Третя зупинка «Поезія». Локація  Бібліотека. Викладач Ясінська Олена Василівна. Завдання.  Виразно прочитати та зробити аналіз віршованого твору про красу та велич природи й вплив діяльності людини на навколишній світ.

Перша команда  Наталя Карпенко  ЗМІНИВСЯ СВІТ...

Змінився світ, змінились ми і звички,

Нам все замало, все нам подавай.

Купуємо непотріб і дрібнички

Щодня все більше й більше, через край.

 

Куди нам стільки, нам того не треба,

А люд, як навіжений, все гребе.

Лежить роками мотлох без потреби,

Кого ми, люди, дуримо? Себе!

 

Коли є попит…  Дякуємо долі,

Тепер не здивувати нас нічим.

І хліба вдосталь й одягу доволі,

Ось тільки розум нині ніпочім.

 

Продукти й речі… Все у целофані.

Куди відходи? Звісно, на смітник.

Дрейфує пластик в Тихім океані.

Сміттєвий острів.  Сьомий материк.

 

Надіємось, що завтра якось буде.

Не тліє пластик… Нам до того що…

Не будь байдужим! Ще не пізно, люди!

Робімо щось! Бо зійде на ніщо!

Друга команда

Наталя Карпенко

ПРИРОДА – ДРУГ І ОБЕРІГ!

 

Садибами селом іду.

Яка краса! Все на виду!

Довкола озираюся,

Від щастя усміхаюся.

 

Чому у нас так повелось,

Що ми чекаємо чогось,

На біди нарікаємо…

Ми так багато маємо!

 

На трави кажемо бур’ян,

А він від немочі та ран.

Недуги гоять травами,

А ми їх нищим, травимо.

 

Усі щедроти біля ніг,

Природа – друг і оберіг.

Милуймося, вдивляймося,

За милості вклоняймося. 

3.4.Четверта зупинка «Бережіть природу». Локація 4 кабінет. Викладач Бриндзак Сніжана Володимирівна. Завдання. Намалювати малюнок на тему: «Бережіть природу».

3.5.П’ята зупинка «Подбай про друга». Викладач Миськов Ярослав Віталійович. Локація двір ліцею. Завдання. Погодувати песиків. Зробити спільне фото з твариною.

4. Підведення підсумків. Локація 2 кабінет, викладач Мельник Анжеліка Валеріївна. Вчитель підбиває підсумки заняття. Відзначає найактивніших учасників квесту. Учні підраховують кількість мішечків з грибочками та діляться враженнями про проходження квесту. Спільне фото. Поїдання грибочків.


понеділок, 10 листопада 2025 р.

Розробки уроків

 Екоурок      Без верби та калини нема України

Мета: формування екологічної свідомості та культури особистості, яка усвідомлює свою відповідальність за стан навколишнього середовища і готова до активних природоохоронних дій; поглиблення знань про природу, розвиток любові та дбайливого ставлення до неї, особливо, під час воєнних дій та руйнувань на території нашої держави.

Обладнання: ватман, кольорові олівці, фломастери, маркери, наліпки, хустинка

Методи: робота в групах, пояснення, читання віршів, дискусія, творчі методи (малювання, робота з наліпками, робота з хустинкою).

Хід уроку:

I.Організаційний момент. Привітання вчителя. Оголошення теми, мети уроку. Позитивне налаштування учнів на співпрацю.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.  Природа нашої країни грає на струнах душі неповторною красою, торкається найпотаємніших куточків серця своїм різнобарв'ям та віддячує щедрими дарами кожного, хто турбується про неї. 

Природа все завчасно зрахувала,

І кожному своє подарувала - 

Бери лишень і користуйся гідно!

Все таке різне, й водночас єдине.

Все неповторне, але не одне...

Навіщо ж бо природі та людина,

Що шансу зруйнувати не мине?

Гармонія - синонім до природи,

А рівновага - до її творінь...

Ми на Землі - не перші із народів, 

То ж нумо не зганьбімо поколінь!

I.                  ІІІ.   Актуалізація опорних знань. 

Вправа 1. "Світлофор". Учні поділяються на три групи: "зелені", "жовті" та "червоні". 

Вправа 2. "Поезія". Учні виразно читають вірші про природу українських поетів та аналізують їх.

IV. Вивчення нового матеріалу.

Вправа 3. "Дерево". Учні отримують завдання зобразити природу на ватмані у вигляді дерева. Пояснення вчителя. Здавна природа України асоціювалася з деревом. Серед народних символів України були верба та калина. Тому я пропоную вам поділитися власним баченням природи, використавши творчий підхід. Можна зобразити коріння, як історичну спадщину нашого народу, родючої, багатої, неймовірно прекрасної землі. Стовбур - це сила, могутність, енергія та єдність з природою. Гілки - це молодість, оновлення, неповторність та різноманіття довкілля. Листя - це ніжність, тендітність та вразливість. Плоди - це найвища цінність, вершина мрій, нагорода за працю і турботу. 

Кожна група учнів демонструють своє дерево та розповідають, що вони зобразили на своїх малюнках. Захист відбувається у вигляді дискусії.

Вправа 4. "Добро і зло". Учням вчитель роздає наліпки двох різних кольорів. Завдання: на одній наліпці написати вчинки людини, які шкодять природі, а на іншій - які зменшують негативний вплив людини на навколишнє середовище. У верхній частині малюнка здобувачі освіти клеять екологічні проблеми, а в нижній частині - шляхи зменшення негативного впливу діяльності людини на довкілля. Учні коментують і обговорюють свої думки, записані на наліпках.

V. Закріплення знань. 

Вправа 5. "Хустинка". Метод незакінченого речення. Вчитель демонструє учням патріотичну хустинку жовто-блакитного кольору, тримаючи за один кінець проговорює: "Я люблю природу України за те, що вона багата на неймовірно добрих, працьовитих, емпатичних людей". Учні по черзі підходять до вчителя, беруться за хустинку та продовжують речення: "Я люблю природу України за те, що...

I.                 VI.      Підсумки уроку, оцінювання, повідомлення домашнього завдання.

             



   Відкритий урок             Без природи людям не прожити. Екологічні проблеми

  Мета: поглибити знання учнів про екологічні проблеми, ознайомити з екологічними проблемами України у звязку з воєнними діями та пошук шляхів їх вирішення для енергоефективного природокористування та зменшення шкідливого впливу людини на навколишнє середовище

Методи:  незакінчене речення, демонстрація презентації, дискусія, робота в групах 

Обладнання: проєктор, ноутбук, презентація, плакати, наліпки

Хід уроку:

I                  І.   Організаційний момент. Привітання вчителя. Оголошення теми, мети уро.. Позитивне налаштування учнів на співпрацю.

ІІ. Актуалізація опорних знань. 

Закінчити речення:

1) екологія - це наука про...

2) екологічна проблема - це...

3) які вам відомі екологічні проблеми?

ІІІІ. Мотивація навчальної діяльності.  

Сьогодні більшість розвинутих країн світу, і Україна також, дбають про стан навколишнього середовища. Екологічна свідомість кожного з нас залежить від наших щоденних вчинків. Тому ми розглянемо екологічні проблеми, які посилилися у зв'язку з воєнними діями на території нашої держави та будемо шукати шляхи вирішення їх та мріяти про екологічно чисте майбутнє для довкілля.

 IV. Вивчення нового матеріалу.  Вчитель працює зі здобувачами освіти та із презентацією. 

Екологічні  проблеми: 

 https://docs.google.com/presentation/d/1KXNQ4cJK9_WHG3p29087UeY9Zxgo8mR2fbpSzKUrE8Q/edit?usp=sharing 

Дискусія з учнями за питаннями: 1) забруднення атмосфери; 2) забруднення гідросфери; 3) забруднення літосфери; 4) екологічні проблеми України.

 V. Закріплення знань. 

Робота в групах. Вчитель поділяє учнів на групи та дає завдання. Перша група працює над екологічними проблемами в Україні у зв'язку із воєнними діями на території нашої країни. Друга група учнів працює над питанням подолання екологічних проблем. Свої думки учні фіксують на наліпках, які потім озвучують і закріплюють на плакаті. Підсумовуючи, обидві групи виконують завдання "Рожева мрія", в ході якого описують країну, яку вони хочуть побачити у майбутньому.

Зворотний зв'язок. Вчитель пропонує учням намалювати уподобайку та поділитися з усіма присутніми враженнями про знання, здобуті на уроці.

VI. Оцінювання учнів та повідомлення домашнього завдання. 









Ві


понеділок, 16 березня 2020 р.

10 клас

04.05.2020
Тема:                                                  Синтетические высокомолекулярные соединения.
Природные органические соединения существуют в природе. К ним относятся белки, жиры, углеводы, витамины, гормоны, спирты и др.
Синтетические органические соединения или полимеры - это соединения, которые получают путем переработки сырья органического синтеза. Например, синтетические волокна - полиэстер, капрон, эластан; синтетический каучук; синтетические моющие средства; лекарственные препараты и др.

Более подробно об этих веществах читайте в параграфе 30.
Домашнее задание: параграф 30, письменно: 1) чем отличаются термопластичные и термореактивные полимеры; 2) №225 с.190.


27.04.2020
Повторить тему "Белки", пройти тест на classtime, код сессии YG9VYY


Урок № 4.                                                                               13.04.2020
Белки
Белки - полипептиды, состоящие из аминокислот.
Образуются пептиды с помощью пептидных связей, которые соединяют аминокислотные остатки:
Полипептиды, белки. : Farmf | литература для фармацевтов

СТРОЕНИЕ МОЛЕКУЛЫ БЕЛКА:

Уровни организации белков | Химия онлайн

Качественные реакции на белки:
https://www.youtube.com/watch?v=gShpqpDsGsw

Домашнее задание: параграф 29, письменно: 1) свойства белков; 2) роль белка в организме человека.


Урок № 3.                                                            06.04.2020

Тема:                                                     Аминокислоты
Аминокислоты - производные углеводородов, в молекулах которых содержаться две функциональные группы: аминогруппа NH2 и карбоксильная группа СООН.
Общая формула R - CH - COOH
                                    /
                                 NH2
Формулы и названия кислот можно найти в учебнике с.173, таблица 4.
Подробнее о строении аминокислот можно узнать из видео:
https://www.youtube.com/watch?v=_61uhRxQtmk

Домашнее задание:  параграф 28, письменно: химические свойства аминокислот, составить формулы кислот: 3-аминогексановой, 2-амино-3метилпентановой, 2-амино-3,4 -диметилгептановой.














Урок №1.                       


                                                                                        16.03.2020г.
Тема:                                                          Амины
                                      Нитрогенсодержащие органические соединения:
1. Амины СН3-NН2
2. Аминокислоты Н2N-СН2-NН2
3. Белки (природные биополемеры)
Амины - производные аммиака, в молекулах которых вместо одного или нескольких атомов гидрогена имеются углеводородные остатки.
Строение молекул и свойства аминов можно усвоить, просмотрев видео: 
https://www.youtube.com/watch?v=SMIab4zd8-A
Домашнее задание: параграф 26, письменно выписать химические свойства аминов, упражнение № 194, 199.
Отослать на электронную почту или вайбер. Работу обязательно подписать.
matvmelnan27@gmail.com



Урок №2.                                                                                                                                                  30.03.2020

Тема:                                                                      Анилин

Простейший ароматический амин это анилин или фениламин С6Н5NН2.
Узнать больше об этом органическом соединении вам поможет видео:
https://www.youtube.com/watch?v=c6IrEJk0rFE
Если у вас остались вопроссы по данной теме, пишите в личные коментарии в гугл классе g7or4s4 там же выполняйте домашнее задание.
Домашнее задание: параграф 27, письменно выписать химические свойства анилина, упражнение 204, 205. 

пʼятниця, 13 березня 2020 р.

8 клас

Урок №1.                                                                                                                               13.03.2020р.
Тема:                        Хімічні властивості лугів і нерозчинних гідроксидів
1. Дія розчинів лугів на індикатори.
https://www.youtube.com/watch?v=wt-iPjzRsFc
див. таблицю ст. 173
2. Взаємодія лугів і нерозчинних гідроксидів з кислотами. Реакція нейтралізації.
Основа + кислота = сіль + вода
Рівняння реакцій ст. 174
https://www.youtube.com/watch?v=IJIzzhYmTSU&vl=ru
3. Взаємодія лугів з кислотними оксидами. Реакція обміну.
луг + кислотний оксид = сіль + вода
Рівняння реакцій ст. 175
4. Взаємодія лугів із солями.
луг + нерозчинна сіль = нерозчинний гідроксид (осад) + сіль
Рівняння реакцій ст. 176
5. Розклад нерозчинних гідроксидів за нагрівання.
                                       t
Нерозчинний гідроксид = оксид + вода
Рівняння реакцій ст. 176
Завдання №1. Виписати умови, за яких відбуваються реакції обміну у водних розчинах.
Завдання №2. Що таке реакція нейтралізації та обміну?
Вправи 3, 6. ст. 180 
Домашнє завдання: переглянути відео, параграф 33. Виконати письмово завдання й вправи. 


Урок №2.                                                                                                                                 16.03.2020р.

Тема:                          Кислоти: фізичні властивості, поширення в природі, застосування.
1. Фізичні властивості кислот. 
2. Поширення кислот в природі.
3. Застосування кислот.
Домашнє завдання:
Завдання. Прочитати параграф 34 й скласти короткий конспект за трьома запитаннями теми.
Завдання для засвоєння матеріалу: вправи №1 й №5. ст.184.



Урок №3.                                                                                                                           20.03.2020р.           
                                            Хімічні властивості кислот

1. Дія розчинів кислот на індикатори.
Перегляньте дослід за допомогою відео:
https://www.youtube.com/watch?v=hECyDoEtW7E
2. Взаємодія кислот з основами. Реакція обміну й нейтралізації.
Кислота + основа= сіль + вода
Рівняння реакцій ст. 185
3. Взаємодія кислот з основними оксидами, амфотерними оксидами й гідроксидами. Реакція обміну
Кислота + оксид = сіль + вода
Рівняння реакцій ст. 185
4. Взаємодія кислот і солей. Реакція обміну.

А) Кислота + сіль = кислота + нерозчинна сіль(випадає в осад). Або:
Б) Кислота + сіль = сіль + нерозчинна кислота (випадає в осад).
Осад визначається за таблицею розчинності. Нерозчинна речовина випадає в осад.
В) Кислота + сіль = сіль + нестійка летка кислота (виділяється газ)
Рівняння реакцій ст. 186, 187.
https://www.dailymotion.com/video/xaig12

Завдання №1. Виписати умови, за яких відбуваються реакції обміну між кислотою й сіллю.
Завдання №2. (За бажанням) Домашній експеримент ст. 189. Можна виконати, зняти відео й прислати.
Вправа №5, 6 ст. 191
Домашнє завдання: переглянути відео, параграф 35. Виконати письмово завдання й вправи. 



Урок №4.                                                                                                              30.03.2020
Ряд активності металів. Реакції заміщення.
Метали мають різну хімічу активність. Ряд активності металів відкрив український вчений Н.Н.Бекетов. (ст. 192)
Метали, які розміщені в ряді активності зліва від водню вступають в реакції з кислотами.
Метал + кислота=сіль+ Н2
Рівняння реакцій ст. 193 
Дослід на відео:
Метали можуть вступати в реакцію заміщення з водою
1. Li, K, Ca, Na    Метал + вода = луг + водень
2. Метали від Al до Pb     Метал+вода=оксид металу + водень
Рівняння реакцій ст. 195 - 196
Взаємодія металів із солями
Метал + сіль=нова соль+новий метал
Рівняння реакцій ст. 197
Взаємодія металів з оксидами 
Метал + оксид= новий метал + новий оксид
Рівняння реакцій ст. 198
Що таке реакції заміщення та як їх складати? В цьому вам допоможе наступне відео:
Домашнє завдання переглянути відео, параграф 36. Письмово дати відповідь на запитання: 1. Що таке реакція заміщення? 2. Які метали вступають в реакції з кислотами та водою? 3. За якої умови метал вступає в реакцію заміщення із сіллю? Скласти рівняння реакцій:
Mg + HCl=
K+H2O=
Zn+HNO3=
Ba+H2O
FeO+Ca=
Al2O3+Li=
CuSO4+Na=
AgNO3+Mg=







7 класс кислород

25.11.2020
Тема:                                                    Физические и химические явления
Явления -  изменения, которые происходят с веществами.

Физические явления - изменения, при которых не меняетя состав вещества.
Например, плавление металлов, испарение и конденсация воды, растворение соли в воде.

Химические явления (химические реакции) - изменения, при которых происходит превращение одних веществ в другие.
Например, горение бумаги, образование ржавчины на железе, разложение воды на водород и кислород.

Признаки химических реакций:
1. Образование нового вещества.
2. Выделение или поглощение тепла, света, запаха.
3. Изменение цвета.
4. Выделение газа.
5. Выпадение или растворение осадка.

Более подробно о физических и химических явлениях можно узнать посмотрев видео:
https://youtu.be/HPSGoI0f6UM


Домашнее задание: параграф 10, письменно: №2 ст. 62; №6 ст. 63.


Урок №13.                                      06.05.2020
Тема:                                        Значение воды в природе и жизни человека
Вода - одно из важнейших веществ, без которого невозможно представить жизнь.

Роль воды в природе и жизни человека - презентация онлайн
Также вода необходима в сельском хозяйстве и промышленности.
Роль воды в жизни и хозяйстве - презентация онлайн

Домашнее задание: параграф 22, приготовить презентацию, ментальную карту или схему на одну из тем:
1." Роль воды для живой природы"
2. " Роль воды в неживой природе"
3. "Использование воды в быту"
4. "Использование воды в промышленности"
5. "Использование воды в сельском хозяйстве"
6. "Проблема чистой воды и охрана водоемов от загрязнений".



Урок №14.                                         07.05.2020
Тема:                                             Обобщение знаний по теме: "Вода".
Повторить вопросы по плану:
1. Что такое раствор? Компоненты раствора.
2. Задачи на вычисление массовой доли растворенного вещества.
3. Что такое индикаторы и как они действуют на растворы кислот и щелочей.
4. Гидраты оксидов - кислоты и основания. Каким оксидам какие вещества соответствуют.
По данным вопросам будет тест, код сброшу позже в гугл классе.

Урок №11                                        29.04.2020
Тема:                                        Взаимодействие воды с основными оксидами.
Напоминаю, оксиды - это сложные вещества состоящие из двух элементов, один из которых - оксиген. Оксиды делятся на основные - оксиды металлов (СаО, MgO, Fe2O3) и кислотные - оксиды неметаллов (Р2О5, СО2, N2O5).
При взаимодействии с водой основные оксиды образуют основания.
Основания - сложные вещества, состоящие из металлического элемента и гидроксильной группы ОН. Например, Са(ОН)2 - кальций гидроксид, Аl(OH)3 - алюминий гидроксид, Сu(OH)2 - купрум (II) гидроксид. 
Группа ОН имеет валентность I. Сколько валентность металла, столько групп ОН в формуле основания. Чтобы дать название основанию, необходимо назвать металл, если он в побочной подгруппе в скобках указать валентность и добавить слово гидроксид.
Рассмотрим образование нескольких оснований:
СаО +Н2О = Са(ОН)2 - кальций гидроксид
FeO + H2O = Fe(OH)2 - феррум (II) гидроксид.
Тип реакции - реакция соединения.
Растворимые в воде основания называются щелочи.
Основания и кислоты изменяют цвет индикаторов:
Презентация для 8 класса по химии на тему "Генетическая связь"
Индикаторы - вещества, которые изменяют свою окраску в разной среде. В таблице 3 индикатора - лакмус - синий в растворе оснований, метилоранж - желтый и фенолфталеин - малиновый. Любым из этих индикаторов можно определить щелочную среду.
Рассмотрим лабораторный опыт на видео:
https://www.youtube.com/watch?v=YFzidUJBF-g

Домашнее задание: параграф 21, письменно: 1) составить формулы оснований: феррум (III) гидроксида, натрий гидроксида, магний гидроксида; 2) составить уравнения реакций образования этих оснований взаимодействием соответствующих оксидов с водой.

Урок №12.                                          30.04.2020
Тема:                                                 Взаимодействие воды с кислотными оксидами
Кислоты  это сложные вещества, состоящие из атомов гидрогена Н и кислотного остатка. Например, HNO2 - нитритная кислота, HNO3 - нитратная кислота, Н3РО4 - фосфорная кислота. Кислоты образуются в результате взаимодействия кислотных оксидов с водой.
SO2 + H2O = H2SO3 - сульфидная кислота
SO3 + H2O = H2SO4 - сульфатная кислота
Реакции соединения.
Формулы кислотных оксидов и соответствующих им кислот смотрите в учебнике с.104
Кислоты
Кислоты изменяют цвет индикаторов по другому. Лакмус - красный, метилоранж - розовый, фенолфталеин - бесцветный. Отсюда делаем вывод, что фенолфталеин не подходит для определения кислот, так как он не изменяет своей окраски в кислой среде.
Посмотрим лабораторный опыт:
  https://www.youtube.com/watch?v=3j1A1tKxloc
Домашнее задание:  параграф 21, письменно: составить уравнения реакций образования азотистой, азотной и угольной кислот.

Урок №9.                                            22.04.2020
Тема:                                              Количественный состав раствора. Массовая доля растворенного вещества.
Раствор имеет переменный состав, который выражается через концентрацию растворенного вещества. Чтобы определить концентрацию мы будем использовать массовую долю.
Массовая доля растворенного вещества - это отношение массы растворенного вещества к массе раствора.
W=m растворенного вещества / m раствора * 100%
m раствора = m растворенного вещества + m растворителя (воды)
m растворенного вещества = W * m раствора / 100%
m раствора = m растворенного вещества / W * 100%
W выражается в долях единицы или процентах. Например, 0,52 = 52%. Масса - в граммах.
Примеры задач в книге с.100 - 101.
Домашнее задание параграф 20, письменно задачи №1,2 с.102


Урок №10.                                       23.04.2020
Тема:                                                Решение задач 

Просмотреть видеоурок по решению задач на массовую долю:

Домашнее задание: параграф 20 - повторить, письменно: задачи №3,4 с.102.



Урок №7.                                       15.04.2020
Тема:                                        Физические свойства воды
Вода может находится в трех агрегатных состояниях.
       
Презентация "Физические свойства воды в разных агрегатных состояниях"
 Лед - при температуре ниже 0 градусов.
Жидкость - при температуре от +1 до +100 градусов.
Пар - от +100 и выше.
Возникает вопрос, почему твердое вещество лед плавает на поверхности воды?
Ответ на этот вопрос в строении молекулы воды. В разных агрегатных состояниях структура изменяется.
Презентация на тему: "Агрегатное состояние воды Вода в трёх ...
Больше узнать о других физических свойствах воды, можно здесь:

Презентация на тему: "Вода. Физические свойства воды Предмет ...

Домашнее задание:  параграф 18.



Урок №8.                                         16.04.2020
Тема:                                       Раствор и его компоненты. Процесс растворения.
Раствор - однородная система переменного состава, которая содержит два или несколько компонентов.
Обязательные компоненты раствора  - растворитель (чаще всего вода), растворенное вещество. Растворитель находится в том же агрегатном состоянии, что и раствор. Растворенное вещество может быть в любом агрегатном состоянии.  
Во время растворения происходят и физический и химический процессы. Происходит процесс диффузии - перераспределение частиц одного вещества между частицами другого вещества (физический процесс). При растворении происходят и химические превращения веществ, например, выделяется или поглощается тепло.
Растворение - физико-химический процесс, в ходе которого происходит взаимодействие между частицами растворенного вещества и растворителя.
Изменяется и само понятие раствора:
Раствор - однородная система переменного состава, которая содержит растворенное вещество, растворитель и продукты их взаимодействия.
Данный видеоурок поможет вам лучше справиться с домашним заданием
      https://www.youtube.com/watch?v=LNFpSgCdj-w

Домашнее задание     параграф 19, письменно №3,№4 с.98





                   

Урок №5.                                      08.04.2020
                                                  Обобщение знаний по теме кислород.

Задание 1. Выписать отдельно формулы оксидов и назвать их: N2, Fe2O3, SO2, Zn, HCl, O3, CaO, CO2, H2SO4.

Задание 2.  Составить формулы оксидов таких элементов: K, Ba, Al, S (IV), P(V), Cr(VI) и дать названия.

Задание 3 Составьте продукты реакций и уравняйте уравнения реакций: 
Al + O2 =
Fe + O2 =
C2H2 + O2 = 

Задание 4. Составить уравнения химических реакций , в результате которых из простых веществ образуются такие оксиды: SO2, ZnO, Fe2O3.




Урок №6.                               09.04.2020
                                                                  Вода. Состав молекулы. Распространение в природе.

Вода - самое распространенное в природе сложное вещество.
Качественный состав воды  Н2О - гидроген и оксиген входят в состав воды.
Количественный состав воды Н2О -  N(H):N(O)= 2:1.

Вода может находиться в трех агрегатных состояниях: 




Домашнее задание выучить параграф 17, письменно №2, №3 задания для самоконтроля с.92



Урок №3.                                                                                           01.04.2020
Химические свойства кислорода
Химические реакции кислорода
Реакции горения                                                                          Реакции медленного окисления
1. Взаимодействие кислорода с простыми веществами:
а) неметаллами С + О2 = СО2
б) металлами 4К + О2 =2 К2О
2. Взаимодействие кислорода со сложными веществами:
С2Н4 + 3О2 = 2СО2 +2 Н2О

ОСНОВНЫЕ ПОНЯТИЯ ТЕМЫ:
ОКСИДЫ     Р2О5, СО2, SO3.

РЕАКЦИЯ СОЕДИНЕНИЯ 
3Fe + 2O2 = Fe3O4

УСЛОВИЯ ВОЗНИКНОВЕНИЯ ГОРЕНИЯ

УСЛОВИЯ ПРИКРАЩЕНИЯ ГОРЕНИЯ

Объяснение темы урока вы можете просмотреть в видео https://www.youtube.com/watch?v=YW-YKCEqIKc

Домашнее задание: выучить параграф 15, письменно: 1) выписать правила; 2) выписать условия возникновения и прекращения горения; 3) составить уравнения реакций и дать названия оксидам:
Na + O2 = 
Ba + O2 =
Cl2 + O2 =
N2 + O2=
C3H6 + O2 =



Урок №4.                         02.04.2020
Тема:                                                  Применение кислорода. Круговорот оксигена в природе.
Кратко о применении кислорода :


Круговорот оксигена в природе можно разобрать, используя схему:


Узнать больше можно, просмотрев презентацию:
https://infourok.ru/prezentaciya-po-himii-primenenie-kisloroda-3127087.html

Домашнее задание : параграф 16, пройти тесты на платформе classtime по ссылке
https://www.classtime.com/sessions/9ENJWP
код сессии 9ENJWP











Урок 1. 18.03.2020р.
Тема:                                                         Воздух. Состав воздуха.
https://interneturok.ru/lesson/chemistry/8-klass/bvewestva-i-ih-prevraweniyab/sostav-vozduha
Задание №1.
Какие простые и сложные вещества содержатся в воздухе? Напишите их формулы и вычислите относительные молекулярные массы.
Задание №2.
Благодаря каким процессам в атмосферу попадают кислород и углекислый газ?
Домашнее задание: посмотреть видео по ссылке, поработать с параграфами 12,13 - выписать ответы.
Ответы отсылать письменные ответы или фото с тетради на почту или в вайбер. Обязательно подписывать свою работу.
  



Урок 2. 19.03.2020р.
Тема:                                                            Получение кислорода и его физические свойства.
Получение кислорода в лаборатории:
1) разложением калий перманганата при нагревании
2КМnО4 = К2МnО2 + МnО2 + О2
https://www.youtube.com/watch?v=F9VYVbPo08o
2) Разложение гидрогенпероксида в присутствии катализатора манган (IV) оксида МnО2.
https://www.youtube.com/watch?v=xphOEkgGTpo
Задание №1. Описать физические свойства кислорода.
Задание №2. Как добывают кислород в лаборатории?
Задание №3. Как добывают кислород в промышленности?
Задание №4. Что такое катализатор?
Домашнее задание:посмотреть видео по ссылкам, поработать с параграфом 14 - выписать ответы.