понеділок, 10 листопада 2025 р.

Розробки уроків

 Екоурок      Без верби та калини нема України

Мета: формування екологічної свідомості та культури особистості, яка усвідомлює свою відповідальність за стан навколишнього середовища і готова до активних природоохоронних дій; поглиблення знань про природу, розвиток любові та дбайливого ставлення до неї, особливо, під час воєнних дій та руйнувань на території нашої держави.

Обладнання: ватман, кольорові олівці, фломастери, маркери, наліпки, хустинка

Методи: робота в групах, пояснення, читання віршів, дискусія, творчі методи (малювання, робота з наліпками, робота з хустинкою).

Хід уроку:

I.Організаційний момент. Привітання вчителя. Оголошення теми, мети уроку. Позитивне налаштування учнів на співпрацю.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.  Природа нашої країни грає на струнах душі неповторною красою, торкається найпотаємніших куточків серця своїм різнобарв'ям та віддячує щедрими дарами кожного, хто турбується про неї. 

Природа все завчасно зрахувала,

І кожному своє подарувала - 

Бери лишень і користуйся гідно!

Все таке різне, й водночас єдине.

Все неповторне, але не одне...

Навіщо ж бо природі та людина,

Що шансу зруйнувати не мине?

Гармонія - синонім до природи,

А рівновага - до її творінь...

Ми на Землі - не перші із народів, 

То ж нумо не зганьбімо поколінь!

I.                  ІІІ.   Актуалізація опорних знань. 

Вправа 1. "Світлофор". Учні поділяються на три групи: "зелені", "жовті" та "червоні". 

Вправа 2. "Поезія". Учні виразно читають вірші про природу українських поетів та аналізують їх.

IV. Вивчення нового матеріалу.

Вправа 3. "Дерево". Учні отримують завдання зобразити природу на ватмані у вигляді дерева. Пояснення вчителя. Здавна природа України асоціювалася з деревом. Серед народних символів України були верба та калина. Тому я пропоную вам поділитися власним баченням природи, використавши творчий підхід. Можна зобразити коріння, як історичну спадщину нашого народу, родючої, багатої, неймовірно прекрасної землі. Стовбур - це сила, могутність, енергія та єдність з природою. Гілки - це молодість, оновлення, неповторність та різноманіття довкілля. Листя - це ніжність, тендітність та вразливість. Плоди - це найвища цінність, вершина мрій, нагорода за працю і турботу. 

Кожна група учнів демонструють своє дерево та розповідають, що вони зобразили на своїх малюнках. Захист відбувається у вигляді дискусії.

Вправа 4. "Добро і зло". Учням вчитель роздає наліпки двох різних кольорів. Завдання: на одній наліпці написати вчинки людини, які шкодять природі, а на іншій - які зменшують негативний вплив людини на навколишнє середовище. У верхній частині малюнка здобувачі освіти клеять екологічні проблеми, а в нижній частині - шляхи зменшення негативного впливу діяльності людини на довкілля. Учні коментують і обговорюють свої думки, записані на наліпках.

V. Закріплення знань. 

Вправа 5. "Хустинка". Метод незакінченого речення. Вчитель демонструє учням патріотичну хустинку жовто-блакитного кольору, тримаючи за один кінець проговорює: "Я люблю природу України за те, що вона багата на неймовірно добрих, працьовитих, емпатичних людей". Учні по черзі підходять до вчителя, беруться за хустинку та продовжують речення: "Я люблю природу України за те, що...

I.                 VI.      Підсумки уроку, оцінювання, повідомлення домашнього завдання.

             



   Відкритий урок             Без природи людям не прожити. Екологічні проблеми

  Мета: поглибити знання учнів про екологічні проблеми, ознайомити з екологічними проблемами України у звязку з воєнними діями та пошук шляхів їх вирішення для енергоефективного природокористування та зменшення шкідливого впливу людини на навколишнє середовище

Методи:  незакінчене речення, демонстрація презентації, дискусія, робота в групах 

Обладнання: проєктор, ноутбук, презентація, плакати, наліпки

Хід уроку:

I                  І.   Організаційний момент. Привітання вчителя. Оголошення теми, мети уро.. Позитивне налаштування учнів на співпрацю.

ІІ. Актуалізація опорних знань. 

Закінчити речення:

1) екологія - це наука про...

2) екологічна проблема - це...

3) які вам відомі екологічні проблеми?

ІІІІ. Мотивація навчальної діяльності.  

Сьогодні більшість розвинутих країн світу, і Україна також, дбають про стан навколишнього середовища. Екологічна свідомість кожного з нас залежить від наших щоденних вчинків. Тому ми розглянемо екологічні проблеми, які посилилися у зв'язку з воєнними діями на території нашої держави та будемо шукати шляхи вирішення їх та мріяти про екологічно чисте майбутнє для довкілля.

 IV. Вивчення нового матеріалу.  Вчитель працює зі здобувачами освіти та із презентацією. 

Екологічні  проблеми: 

 https://docs.google.com/presentation/d/1KXNQ4cJK9_WHG3p29087UeY9Zxgo8mR2fbpSzKUrE8Q/edit?usp=sharing 

Дискусія з учнями за питаннями: 1) забруднення атмосфери; 2) забруднення гідросфери; 3) забруднення літосфери; 4) екологічні проблеми України.

 V. Закріплення знань. 

Робота в групах. Вчитель поділяє учнів на групи та дає завдання. Перша група працює над екологічними проблемами в Україні у зв'язку із воєнними діями на території нашої країни. Друга група учнів працює над питанням подолання екологічних проблем. Свої думки учні фіксують на наліпках, які потім озвучують і закріплюють на плакаті. Підсумовуючи, обидві групи виконують завдання "Рожева мрія", в ході якого описують країну, яку вони хочуть побачити у майбутньому.

Зворотний зв'язок. Вчитель пропонує учням намалювати уподобайку та поділитися з усіма присутніми враженнями про знання, здобуті на уроці.

VI. Оцінювання учнів та повідомлення домашнього завдання. 









Ві


Немає коментарів:

Дописати коментар